Anal fistülün (makat fistülünün) tedavisi

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (10)

Anal fistülün tedavi çok ayrıntılı bir konu ve bunu başka alt başlıklar kapsamında (Anal Fistül Tedavisi Nasıl Yapılmaktadır?) irdeleyeceğiz. Ancak, ana prensiplerinden yine de bahsetmek gerekir… En önemli nokta şudur ki; anal fistül tedavisi son derece zor olabilen bir hastalıktır.

Dallanıp budaklanan, çok fazla nükseden ve cerrahi tedavisi sırasında anal kasların zarar görebileceği bir hastalık grubudur. Onun için sevilmeyen, hem cerrahların, hem de hastaların çekindiği bir hastalık grubudur, kötü huylu bir hastalık olmamasına rağmen! Dolayısıyla, temel noktalarıyla söylersek;

  1. Anal fistül tedavisinin bu alanda deneyimli hekimler tarafından yapılması gerekir,

  2. Altta yatan başka bir hastalık var mı? Bunun mutlaka irdelenmesi gerekir,

  3. Anal fistüller bazen göründüğünün ötesinde daha dallanıp budaklanabilen, hatta at nalı tarzında karşı tarafa geçebilen, hırçın bir hastalık entitesidir. Dolayısıyla, tedaviye geçmeden önce haritalandırma, mapping dediğimiz işlemin çok iyi yapılması gerekir. Bunun için pelvik MR, anal ultrason gibi yöntemlerin kullanılması gerekebilecektir. Bu tekniklerin kullanılmasında son derece fayda vardır.

  4. Hastaların bu noktada çok iyi bilgilendirilmesi, ameliyat öncesi ve sonrasında sıcak su ile lokal bakımlar, diyet kontrolleri ve benzeri noktalarda çok iyi aydınlatılmış olmaları ve hekimleriyle bu noktalarda çok iyi koordine olmarı gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>