Anal fistül (makatta fistül) neden olur?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (5)

Anal fistüller, nedensellik olarak. aslında iki ana başlık altında irdelenebilir… Bunlardan bir tanesi iltihabi bağırsak hastalıklarına (İBH) ikincil olarak gelişen anal fistüllerdir. Örneğin, Crohn Hastalığı sık karşılaşılan bir neden olarak gösterilebilir.

Crohn Hastalığına bağlı gelişen fistüllere çok sık rastlanmaktadır. Crohn Hastalığında, tüm mide- bağırsak sisteminde bir yangı (inflamasyon), apseleşmeler, fistülleşmeler var meydana gelmektedir. Bunun bir uzantısı olarak, (peri)anal fistüller de ortaya çıkıyor ki bu oldukça sıkıntılı bir durum. Crohn Hastalığında fistülleri tam tedavi edemeyebiliyoruz. Hastalığın aktif olduğu dönemde, çok sayıda fistüller ortaya çıkabilir. Bunun tedavisi oldukça karmaşık. Bunu ayrı bir başlık olarak irdeledik.

Ancak, daha sık görülen, daha olağan kabul edilen, kriptoglandüler (bez yapısı ve ağızlarından) gelişen fistüller var. Bu tip fistüller, özellikle bizim ülkemizde daha sık görülmektedir. Hemen her zaman, anal (perianal) apselerden gelişiyorlar. Bağışıklık yanıtı baskılanmış kişilerde, erkek cinsiyette ve düzensiz dışkılama alışkanlığı olanlarda, bazı iddialara göre hijyenik sıkıntıları olan kişilerde de anal fistül görülme oranı yüksek oluyor. Fakat bunların hiçbirinin olmadığı kişilerde de anal apse ve fistül gelişebildiğini biliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>