Anal apse (makatta apse) nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (9)

Yaygın bir sorun olan anal abseler, genellikle anal kanalda yerleşik olan anal bezlerin (bizim dışarıdan göremediğiniz bez yapılarının) ağızlarında tıkanma, şişme ve iltihap biriktirmesi ile gelişirler. Kötü hijyen, erkek cinsiyeti, düzensiz dışkılama, bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıklar, şeker hastalığı, kabızlık, vb unsurlarından bazılarına kesin bir nedensellik ilişkisi olmamasına rağmen sıklıkla bu hasta grubunda rastlarız. Altyapı özelliklerinden hiçbirisi olmadan da bazı hastalarda anal abseler görülebilir.

Diğer abselere benzer kliniği bulunur. Anal/ makat bölgesinde şişlik, oturamama tarzında olan hassasiyet, zonklayıcı şekilde ağrı, daha ileri vakalarda halsizlik ve ateş gibi rahatsızlıklar (semptomlar) gelişecektir ve hastalarda çok ciddi sıkıntı yaratırlar. Tanınmaları aslında proktolojik muayenede kolaydır. Ancak kendini gizleyen ve muayenede saptanamayan supralevator abseler ve bazı yüksek abseler (bazı derin yerleşimli olan abseler) olabilir. Crohn hastalığı ekartasyonu için kolonoskopi ve MR ile görüntüleme gerekebilir.

Abselerin hepsinin akıbeti patlamak/açılmak şeklindedir. Tekrar böyle bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek için, beklemek yerine anestezi altında uzman bir cerrahın uygun olan teknikle absenin drene edilmesi sağlaması gerekir. İlk defa abse ile karşılaşan hastalarda, uygun bir drenaj sonrası koruyucu tedbirlerle sorun tamamen ortadan kaldırılabilir. Bu şansın iyi kullanılması gerekir. Anal abselerin akıbeti genellikle ne yazık ki anal fistüllere dönüşmeleri, yani fistülize olmalarıdır ki bu problem bizleri uğraştıran farklı bir problemdir… ayrıntılı ve ayrı bir başlık olarak bu konuyu da irdelememiz gerekir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>