Anal fistül hastalığında hangi doktora gidilmeli?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (6)

Bu önemli bir nokta. Çünkü tıp giderek, spesifikasyon dediğimiz küçük uzmanlık alanlarına bölünüyor. Bilgi birikimi arttıkça hekimlerin tüm tıp uygulamalarını bilme ve gerçekleştirme şansları kalmıyor. Bunun için, örneğin genel cerrahi kapsamında bir uzman eskiden mide, bağırsak, kalın bağırsak, meme, tiroid gibi pek çok ameliyatı yaparken, artık biz kendi içimizde de, bu alt uzmanlık alanlarına (spesifikasyon alanları) mecburen yöneliyoruz.

Örneğin biz kolorektal cerrahi ile proktoloji ile ilgileniyoruz. Tabii bir açıdan bu mantıklı bir yaklaşım. Çünkü daha küçük bir alanda, hep o işi yaptığınızda, o alanı çok daha iyi biliyorsunuz ve çok daha iyi yapıyorsunuz. Zihniniz, araştırmalarınız, pratiğiniz hep o alana yönelik oluyor.

Yalnız, bunun yol açtığı pratik bir sıkıntı var. O da, eskisi gibi hastalar, bir dahiliyeciye, bir cerraha gitmekle sorunu çözemiyorlar. Bu doğru yönlendirmeyi yapmanın iki yöntemi var. Bunlardan birincisi; neyse ki artan iletişim ortamı şansı ile, tabii ki hastalar internet üzerinden konu ile ilgili uzmanları irdeleyerek gidebilirler. Buradaki limitasyon, internet üzerinde çok kirli ve reklama yönelik bilgi olması gibi sıkıntılı unsurlar gerçeğidir.

İkinci yöntem ise; kurumlar tarafından yönlendirme yapılmasıdır. Hekim bir hastenede, bir kurumda görev yaşıyorsa, o kurumun call center’larına bilgi aktarmasıdır. Örneğin biz kendi uygulamamızda, kendi hastanemizde, hangi hekimin hangi anahtar kelimelerle (ki bu anahtar kelimeler, hastanın kendini ifade ederken tercih edebileceği kelimeler üzerine yoğunlaşıyor) hangi hastalık grubunun uzmanı olduğunu bildiriyoruz. Dolayısyla, biraz hasta arayarak, “benim hemoroid yakınmam var” ya da “anal fistül yakınmam var” veya kabaca “bağırsaklarım ile ilgili bir problemim var” dediğinde, bu hasta grubu, call center tarafından bizim proktoloji merkezimize yönlendiriliyor. Çok önemli bir konu, çünkü her hastalığın, özellikle de komplike vakaların, o alanın uzmanı tarafından tedavi edilmesi, hastalığın seyri ve iyileşmesi açısından önemli bir rol oynamaktadır.

Her hastanın biraz araştırması, soruşturması gerekiyor. Küçük bir şey satın alacağımız zaman dahi özelliklerini, kalitesini sorgularken, hastalık ve tedavi gibi çok hayati bir konuda rasgele davranmak ya da daha yakın olana, daha ucuz olana yönelmek gibi sığ ve tembel bir yaklaşıma gidilmesi tabii ki mantıksız.

Tabii bu belirttiklerim, bizim bir şeyleri her zaman kusursuz yaptığımız anlamına gelmez. Biz de hala gelişiyoruz ve biz de hata-eksik yapabiliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>