Anal fistül (makatta fistül) kimlerde görülür?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (4)

Anal fistül, bir ağzı (primer ağzı) bağırsak (anal kanal) içerisinde, görünen dış ağzı ise anal bölgenin etrafında olan anormal bir yol (trakt) oluşmasına verilen isim. Hemen her zaman perianal apseler sonrasında oluşuyor. Bu apseler kendiliğinden drene olduğunda (aktığında, patladığında), veya bir hekim tarafından drene edildiğinde, önemli bir kısmı kapanmayan bir yol, bir trakt yani bir anal fistül ile sonuçlanıyor.

Anal fistül kimlerde görülür?.. Kesin olarak bilmiyoruz. Bazı hazırlayıcı (predispozan), kişiyi eğilimli kılan unsurları biliyoruz. Örneğin, hastanın düzensiz dışkılama alışkanlığı olması, erkek cinsiyeti, diyabetlilerde, immünkompromize dediğimiz bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde, Crohn hastalığında perianal apse ve fistüller sık görülüyor.

Ancak bu unsurların hiçbirinin olmadığı kişilerde de anal apseler ve fistüller gelişebiliyor. Bunun nedenini anlamakta güçlük çekebiliyoruz. Bu kapsamda, hastalığın gelişimini olumsuz etkilediğini bildiğimiz unsurlar mevcut, ancak yine belirtmek gerekiyor ki, bu unsurların olmadığı kişilerde de, hastalık ortaya çıkabiliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>