Anal fistül neden olur?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (11)

Bu, oldukça önemli bir konu. Evet, anal fistüller başka hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıkabilir. Bu durum, klinik tabloyu daha karmaşık hale getirir. Anal fistüllerin çoğu, anal glandların (anal bezler) iltihaplanması, anal apselerin boşalması sonrasında ortaya çıkar; klasiği budur. Ancak, başka hastalıkların belirtisi olarak da anal fistüller gelişebilir. Bu, bizim işimizi oldukça zorlaştıran bir durum. Çünkü bir taraftan fistül ile uğraşırken, diğer taraftan altta yatan ve bu anal fistülü provoke eden temel hastalığı da tedavi etmemiz gerekir.

Buna en iyi örnek Crohn Hastalığıdır. Crohn Hastalığında anal fistül görülmesi oldukça yüksek orandadır. Crohn hastalarında, perianal fistül görülmesi riski bütün yaşam boyunca %14 ile %38 oranında bildirilmiştir. Özellikle kalın bağırsağı tutan, yani kolorektal tutulum gösteren Crohn hastalarında, anal fistül gelişmesi %90’nın üzerine çıkabilmektedir. Hastalığın seyri boyunca ve bazen de Crohn hastalığının ilk bulgusu olarak perianal apse ve fistül ortaya çıkabilir.

,

İşte en önemli konulardan biri bu… Özellikle şüphelendiğimiz vakalarda, altta yatan bir Crohn hastalığı olmadığını bazen ekarte etmemiz gerekir. Çünkü bu hasta grubunda, yani iltihabi bağırsak hastalığı olan, Crohn gibi, ülseratif kolit gibi hasta grubunda uygulanacak her türlü müdahalenin, özellikle cerrahi girişimlerin ayrı bir özelliği vardır. Çünkü bu hastalarda yara iyileşmesi geçtir ve bağışıklık sistemleri zayıftır. Cerrahi girişimlerin sınırları bu yüzden farklıdır. Normal hastalarda çok daha güvenle yapılan fistül ameliyatları, Crohn hastalığında örneğin anal sfinkter mekanizması üzerinde kötü, hatta fonksiyonunu kaybettirici etki yaratabilmektedir. Perianal fistüllerde altta yatan bir hastalığının olup olmadığının ayırt edilmesi bu açıdan çok önemli bir konudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>