Anal fistülde (Makatta Fistül) fistülotomi nedir?

makat-fistul-anal-abse-anal-fistul-tedavisi-ankara (8)

Anal fistül tedavisinde fistülotomi, aslında Latince kelime köklerinden de anlaşılabileceği üzere, fistülün üzerinin kesilip açılmasıdır. Çünkü fistül, silindirik tarzda bir traktır (yoldur). Bunun üzeri açıldığında bu kapalı sistem ortadan kalkar ve alttan dolarak yara (fistül) normal koşullarda iyileşir. Belki de, cerrahi tarihindeki en eski yöntemdir. Ancak sonuçları en iyi bilinen ve gerçekten hala etkinliğini muhafaza eden bir tedavi çeşitidir.

Şematik olarak çok basit gözükmekle birlikte, yine de önem verilmesi gereken bir tedavi şeklidir fistülotomi. Fistülotomi yapabilmeniz için, anal fistülün basit fistül olması ve anal kasların çoğunu içine almıyor olması gerekir.

Aksi takdirde, bu kesme işleminde anal kasların önemli bir kısmının da kesilmesi gerekecektir. Fakat bu durum, hastanın gaz-gaita kontrolünü tehdit edecektir. Dolayısıyla aslında çok basit ve etkili bir yöntem olmasına rağmen, fistül çok iyi irdelenmelidir. Sadece uygun vakalarda kullanılabilir. Bunu eğitim videolarımızda da göstererek anlatıyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>