Makat fistüllerin tedavisinde başarı

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (5)

Anal abseler ve bunlardan gelişen anal (perianal) fistüller, tedavisi çok zor bir hastalık grubu. Bazı anal fistüller çok kısa ve doğrudan bir yol izlerler ve anal kasları içine almazlar. Basit fistüller olarak sınıflandırılan bu fistüllerin cerrahi tedavisi de kolaydır.

Diğer taraftan, dallanan fistüller, anal kasların çoğunu içine alan, nüks etmiş ya da çift taraflı (atnalı) fistüller komplike fistüller olarak adlandırılıyor. Kötü huylu bir hastalık olmamasına karşın, komplike fistüller çok nüks ediyor ve adeta küllerinden yeniden doğma potansiyelindeler. Bu tür komplike fistüllerin cerrahi tedavisi de son derece zor ve sorunlu.

Özel bir hastalık olan anal fistüller maksimum derecede teknoloji kullanımını, dikkatli ve deneyimli bir cerrahiyi gerektirir. Aksi takdirde anal inkontinens komplikasyonu gelişmesine yol açan anal kasların zarar görmesi ve hastalığın defalarca tekrar (nüks) etmesi ile karşılaşılabilir. Her nükste cerrahi daha riskli duruma gelir ve zorlaşır.

Fistül yoluna iç ve dış ağızlarından geçen ipliksi bir metaryalin yerleştirilmesini esas alan yönteme seton yöntemi denilir. Uzun süre ya da ömür boyunca hastalarda kalan seton gevşek tarzdadır ve genellikle Crohn hastalarına uygulanır. Bundaki amaç fistülün tekrar abseleşmesini önlemektir, fistülü tamamen yok etmek potansiyelinde değildir. Kesici seton uygulamasındaki amaç ise zamanla kaslara zarar vermeden iyileşmeyi ve seton yardımı ile fistülün kurutulmasını sağlamaktır. Ancak, tel veya dikiş ipliği (materyali) kullanılması durumunda setonun birçok kez sıkılma ihtiyacı açısından ağrı ve stres yaratabilir. Sanıldığının tersine, anal kaslarda harabiyet oluşturma ve gaz-gaita kontrolunu olumsuz etkileme yan etkilerinin olabildiği gösterilmiştir.

Bu limitasyonların çoğunu ortadan kaldırabilen teknik ise hibrid seton ya da elastik seton tekniğidir. Prof. Dr. Bülent Menteş ve ekibinin geliştirdiği bu yöntemde sıkmaya gerek kalmadığı gibi kaslar da minimum zarar görmektedir. Bu cerrahi teknik innovasyon uluslararası dergilerde defalarca yayınlanmış ve cerrahi kitaplarda anlatılmaktadır. Amerikalı ünlü cerrah Prof. Steven Wexner’in de kendisinin de bu tekniği deneyeceğini ve kullanacağını ifade etmesi dikkate değerdir.

prof

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>