Anal abse nedir?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (4)

Yaygın bir sorun olan anal abseler, genellikle her zaman anal kanalda yerleşik olan anal bezlerin (bizim dışarıdan göremediğiniz bez yapılarının) ağızlarında tıkanma, şişme ve iltihap biriktirme ile gelişirler. Kötü hijyen, erkek cinsiyeti, düzensiz dışkılama, bağışıklık sistemini zayıflatan bazı hastalıklar, şeker hastalığı, kabızlık vb özelliklerden bazılarına kesin bir nedensellik ilişkisi olmamasına rağmen sıklıkla bu hasta grubunda raslarız. Altyapı özelliklerinden hiçbirisi olmadan gelişen anal abseler bazı hastalarda görülebilir.

Diğer abselere benzer kliniği bulunur. Anal/ makat bölgesinde şişlik, oturamama tarzında olan hassasiyet, zonklayıcı şekilde ağrı, daha ileri vakalarda halsizlik ve ateş gibi rahatsızlıklar (semtomlar) gelişecektir. Tanınmaları proktolojik muayenede kolaydır. Ancak kendini gizleyen ve muayenede saptanamayan supralevator abseler ve bazı yüksek abseler (bazı derin yerleşimli olan abseler) olabilir. Crohn hastalığı ekartasyonu için kolonoskopi ve mr ile görüntüleme gerekebilir.

Abselerin hepsinin akıbeti patlamak/açılmak şeklindedir. Tekrar böyle bir sorunun ortaya çıkmasını engellemek için beklemek yerine anestezi altında uzman bir cerrahın uygun olan teknikle drene edilmesi sağlanabilir, ilk defa abse ile karşılaşan hastalarda ise koruyucu tedbirler alınabilir. Şansın iyi kullanılması gerekir. Anal akıbeti genellikle ne yazık ki anal fissüre dönüşmeleri, yani fistülize olmalarıdır ki bu problem bizleri uğraştıran farklı bir problemdir… ayrıntılı ve ayrıca bu konuyu da irdelememiz gerekir.

One Response to Anal abse nedir?

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>