Tekrarlanan makat fistülleri önlemek mümkün mü?

anal-fissur-makatta-catlak-tedavisi-ameliyati (1)

Kronik ve sıkıntılı hastalık gruplarından birisi perinal fistüllerdir. Gelişmeleri sıklıkla anal abse drenajları sonrasında olur. Bir ağzı anus etrafında görülebilen, diğer iç ağzı barsak içinde bulunan, anormal bir şekilde gerçekleşen yol genişlemesine perinal ya da anal fistül denilir. Konservatif yöntemlerle ya da kendiliğinden iyileşmesi mümkün olmayan gelişmiş fistül cerrahi tedavi gerektirir.

Özel bir hastalık olan anal fistüller maksimum derecede teknoloji kullanımını, dikkatli ve deneyimli bir cerrahi gerektirir. Aksi takdirde anal inkontinens komplikasyonu gelişmesine yol açan anal kasların zarar görmesi ve nüks etmesi ile karşılaşılabilir. Her nükste cerrahi daha riskli duruma gelir ve zorlaşır.

Fistül ve anal abselerde başarılı bir tedavinin ilk adımı fistülün tam olarak şeklinin ve yolunun saptanması, yani iyi bir şekilde haritalandırılmasıdır. Özellikle zor fistül vakaları için ayrıntılı bir proktolojik muayene, enderoktal/anal ultrason, deneyim, pelvik MR ve teknolojilerin barındırıldığı proktoloji merkezleri vazgeçilmez olan konulardandır.

Klasik ameliyat dışındaki yöntemler (ortaya daha yeni atılmış olan,UFT-traktın bağlanması, Surgisis-anal tıkaç, VAFT ve fibrin yapıştırıcı gibi yöntemler ) tedavinin ne yazık ki uzun dönem sonuçlarında belirsizliğe ya da başarısız olmaya neden olmuştur.

Fistül yolunun iç ve dış ağızlarının doğru olarak tespit edilmesinden ve haritalandırılmasından sonra ipliksi bir metaryalin yerleştirilmesini esas alan yönteme seton yöntemi denilir. Uzun süre ya da ömür boyunca hastalarda kalan seton gevşek tarzdadır ve Crohn hastalarına uygulanır. Bundaki amaç fistülü abseleşmesini önlemektir, fistülü tamamen yok etmek değildir. Kesici seton uygulamasındaki amaç ise zamanla kaslara zarar vermeden iyileşmeyi sağlamak ve seton yardımı ile fistülün kurutulmasını sağlamaktır. Bu yöntemin bilinen dezavantajları düşünüldüğü gibi değildir ve hastalarda kaslara zarar verebilmesi açısından vesetonun birçok kez sıkılma ihtiyacı açısından hastalara ağrı ve stres yaratır. Doğal olarak gelişen bu işlemde gelişen teknolojik gelişmelerin payı büyüktür. Bu limitasyonların çoğunu ortadan kaldırabilen teknik ise hibrid seton ya da elastik seton tekniğidir, böylece sıkmaya gerek kalmadığı için kaslar da minimum zarar görmektedir. Bunlar doğru uygulandığı zaman sonuçları en iyi bilinen, çok özelliğe sahip teknik konulardır.

Tedavinin başarısı için bilinmesi gerekir ki, doğru tekniğin kullanılması, haritalandırılmanın iyi yapılması, hastayla kurulan iletişimin doğru olması, iyi anlaşılan fistül olgusu gerekir, kullanılacak olan teknik önemli değildir. Çok yönlü bir tedavi stratejinin oluşturulması için altta yatan Crohn hastalığının olup olmadığı, iki ağız arasında bulunan fistül olgusunun nasıl seyrettiği, ne kadar kası içine aldığı, yan dallarının olup olmadığı, koruyucu önlemlerin hastaya anlatılıp anlatılmadığı, at nalı tarzında ve karşı tarafa uzanıp uzanmadığı önemlidir. Hiçbir cerrah fistül probleminin bir kere de yüzde yüz halledeceğini maalesef iddia edemez, tüm bunlar yapılmış olsa bile. Hastaların dikkat etmeleri gereken konu tekniğin ismi değil, tedavinin ustaca uygulanması ve bütünselliğidir.

Anal fistül tedavisi için merkezimizde gerçekleştirilen uygulamalar…

  • Anal fistüllerin olası ek patolojilerin ayıklanması, sınıflandırılması ve doğru tanısı (Crohn hastalığı gib altta yatma olasılığı bulunan daha önemli olan hastalıkların dışlanması gerekmektedir).
  • Gelişmiş tanı tekniklerinden olan MR, anal ultrsaon, pelvic phase kullanarak abse/fistül haritalandırmasının (mapping) tam yapılması,
  • Sfinkter harabiyetleri açısından özellikle nüks vakalarda anal basınçların değerlendirilmesi (anal motilite /manomatri çalışmaları)
  • Çağdaş yöntemlerden olan flap cerrahisi, seton uygulaması ve fistülotomi gibi yöntemlerin en uygununun seçilerek uygulanması,
  • Geçmiş ameliyatlardan dolayı oluşan sfinkter(kas) yaralanması ve nüks vakalarda fistül sorununa ek olarak anal kontinensin düzeltimesi için tedbirler alınması (örnek; biofeedback tedavileri),

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>